Zasady Przyjęcia do Domu Pomocy Społecznej
Skierowanie do Domu Pomocy Społecznej można otrzymać od Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, która z uwagi na wiek lub choroby i niepełnosprawność, nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Osoba ubiegajaca się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej powinna złożyć pisemny wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadza u tej osoby wywiad środowiskowy (rodzinny) oraz ustala jej dochód na podstawie decyzji organu emerytalno-rentowego, decyzji o przyzananiu zasiłku stałego, renty socjalnej lub innych źródeł dochodu.
Skierowanie do domu pomocy społecznej następuje w drodze postępowania administracyjnego zakończonego decyzją, od której przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odowławczego w Lublinie.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwy dla osoby ubiegającej się o skierowanie, w terminie do 30 dni od daty wpływu kompletu dokumentów do ośrodka pomocy społecznej.
Umieszczenie w domu pomocy społecznej
Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca, który na podstawie Zarządzenia Starosty Ryckiego nr 15/2024 z dnia 28 lutego 2024 r. wynosi 5.340,00 zł.
Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
-
Mieszkaniec domu, nie więcej niż 70% swojego dochodu.
-
Małżonek, dzieci, rodzice lub inne osoby - zgodnie z zawartą umową - w ten sposób, że:
-
kwota dochodu pozostająca po wniesieniu odpłatności nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej
-
w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym, że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie
-
-
Gmina, z której została skierowana do domu społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem umieszczenia w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonym przez mieszkańca i rodzinę.
Podstawa prawna:
Ustawa o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 964).
Dokumenty do pobrania: